rozdelenie diét

Posted by:

Základom liečby niektorých ochorení (napr. nadhmotnosť/obezita, diabetes mellitus a pod.) sa považuje diéta a aj preto je v rôznej miere súčasťou liečby. Každá diéta má presne vymedzené zloženie a indikácie a býva označená číslom alebo písmenom. To umožňuje kompetentným zdravotníckym pracovníkom rýchlo sa v diétach zorientovať.

Diéta 0 – tekutá

Indikácie: Predpisuje sa len na kratší čas, ojedinele ju však treba podávať aj dlhšie. Podáva sa v prvých dňoch po operácii ústnej dutiny, i ďalších častí tráviaceho systému, po tonzilektómiách, pri chorobách ústnej dutiny, hltana, pažeráka, pri ktorých je sťažené prehĺtanie, pri poraneniach alebo ťažších ochoreniach – pri poleptaní ústnej dutiny, pažeráka, ako aj pri všetkých zmenách, ktoré spôsobujú zúženie pažeráka. Môžeme ju použiť aj prechodne pri ťažších horúčkovitých stavoch alebo niektorých otravách.

Charakteristika: Pri príprave tejto diéty je mechanická úprava do tekutej formy. Technológia prípravy pokrmov je chemicky i mechanicky šetriaca. Podávajú sa  výživné polievky, krémy, mäsové omáčky (z hovädzieho, teľacieho, kurčiat). Pacient nesmie alkohol, kávu, cesnak, štipľavý ostrý syr

Podtypy s ktorými sa môže sestra stretnúť:

Diéta 0 – štandardná (energeticky a biologicky neplnohodnotná). Uvarená strava je zmixovaná do tekutej podoby. Indikuje sa pri ťažkých chorobách ústnej dutiny, hltana a pažeráka, po operáciách orgánov tráviacej sústavy.

Diéta 0 – ND – nutrične definovaná. Uvarená strava je zmixovaná do tekutiny, môže byť energeticky a biologicky plnohodnotná. Indikuje sa pri stavoch, kedy pacient musí dlhodobo prijímať potravu v tekutej forme.

Diéta 1 – kašovitá

Indikácie: Po operáciách tráviaceho systému, najmä žalúdka na prechodný čas (jeden až niekoľko dní). Dlhodobejšie sa predpisuje pri ťažších poúrazových zmenách ústnej dutiny – pri poleptaní pažeráka, ezofagitíde, stenóze, achalázií a karcinóme pažeráka. Niekedy je vhodná aj pre pacientov v akútnom bolestivom štádiu pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika.

Charakteristika: Diéta je energeticky i obsahom plnohodnotná. Pomer základných živín je blízky fyziologickému pomeru. Podáva sa kratší čas ako diéta prechodná, ale môže sa podávať i dlhšie. Výber potravín i technologická príprava majú šetriaci charakter, kašovitej konzistencie. Mäso sa podáva pomleté alebo rozmixované (teľacie, mladé hovädzie, chudé bravčové, kurča, rybie filé, pečeň, jemná šunka). Strava sa upravuje varením, dusením a potom sa upravuje na kašu.Vylučujú sa potraviny, ktoré sú dráždivé a ťažko stráviteľné: alkohol, káva, ocot, cesnak, údeniny, grepy, pomaranče, kiwi, koreniny. Nie je vhodné vyprážanie.

Diéta 2 – šetriaca

Indikácie: Pri poruchách tráviaceho systému s dlhodobým priebehom, ktoré si nevyžadujú zmeny v energetickom prívode, ani v pomere základných živín a ani osobitné predpisy. Sú to funkčné poruchy žalúdka, poruchy sekrécie, chronická gastritída, vredová choroba žalúdka a dvanástnika, niektoré stavy po resekcii žalúdka, chronické ochorenie žlčníka a dvanástnika v pokojovom období. Ďalej sem patria horúčkovité ochorenia, stavy po infarkte myokardu a iné.Je to najčastejšie využívaná diéta.

Charakteristika: Táto diéta je plnohodnotná obsahom živín i energetickou hodnotou. Možno ju podávať dlhodobo. Podávame teľacie, hovädzie, chudé bravčové mäso, pečeň, kurča, holuba, morku, králika, sladkovodné ryby, morské filé. Z údenín:hydinovú šunku, diétnu alebojemnú salámu, jemné alebo hydinové párky. Strava sa upravuje varením,  dusením, bez tuku, podávajú sa malé porcie 5 až 6krát denne. Najvhodnejšia teplota pri podávaní stravy je 50 – 60 °C. Nesmie sa konzumovať alkohol, káva, údeniny, vyprážané jedlá, silný vývar, čokoláda, zmrzlina,strukoviny, čerstvá zelenina, ktorá nafukuje ako napr. karfiol, kapusta a pod.

Diéta 3 – racionálna

Indikácie: Všetky ochorenia, pri ktorých nie je potrená zvláštna úprava stravy. S obmedzeným výberom niektorých potravín a pochutín je možné ju podávať i u urologických a kožných ochorení. Nie sú vhodné , sladene nápoje , koláče.

Diéta 4 – s obmedzením tuku

Indikácie: Choroby žlčníka, pankreasu po odznení akútneho štádiá, pri chronických ochoreniach žlčníka v štádiu záchvatu najmä pri sklonoch k záchvatovým stavom. Ďalej sa predpisuje na prechodný čas pacientom po operácií žlčníka a pacientom so zníženou funkčnou schopnosťou pankreasu. Na prechodný  čas sa indikuje aj po vírusovom zápale pečene. Vhodná je aj pri ústupe dyspepsie črevných katarov, ak nie sú sprevádzané výraznejšími hnačkami. Osobitná pozornosť sa venuje znášanlivosti mlieka.

Charakteristika: Diéta je plnohodnotná, vhodná na prechodné obdobie i na dlhší čas. Obsah bielkovín i sacharidov je fyziologický, obsah tukov je dostatočne znížený. Jedlá upravujeme varením, dusením, málo korenín, nie mastné a ľahko stráviteľné. Mimoriadne dôležitý je výber tukov i technologická príprava, pri ktorej sa vylučujú prepaľované tuky, obmedzujú sa potraviny s nižším obsahom cholesterolu. Povoľuje sa čerstvé maslo a olivový olej. Mäso podávame hovädzie, teľacie, chudé bravčové, kurča, morčacie prsia, králika, sladkovodné ryby, morské filé. Z údením podávame chudú šunku, hydinovú šunku, hydinovú salámu. Vylučujeme potraviny ťažko stráviteľné, najmä s vyšším obsahom celulózy, nafukujúce jedlá, čerstvé kysnuté pečivo, oleje, žĺtky, vnútornosti, pečeň, huby, surová zelenina, ktorá nafukuje, paprika, cibuľa, cesnak, koreniny, mastné koláče, vyprážané jedlá. Zásadou je vylúčiť príjem potravín s vyšším obsahom tuku. Čertsvé maslo sa môže použiť pri dohotovení pokrmu.

 

Diéta 5 – bielkovinová bezzvyšková

Indikácie: Po akútnych hnačkových ochoreniach každého druhu, pokiaľ si nevyžadujú osobitnú diétu. Napríklad pri  syndróme dráždivého hrubého čreva počas hnačiek, pri funkčnej hnačke, pri chronickej enteritíde, pri hnačkách po antibiotikách, pri malabsorbčných stavoch, ktoré si vyžadujú osobitné predpisy, pri vredovej kolitíde v štádiu s dekompenzáciou.

Charakteristika: Pri tejto diéte sa predpisuje vyšší obsah bielkovín, obsah tukov je mierne znížený. Výber potravín i technologický postup šetria črevo mechanicky k zníženej peristaltike i chemicky. Osobitnú pozornosť venujeme znášanlivosti mlieka v príprave i mliečnym výrobkom. Mlieko samostatne ako nápoj nepodávame. Nie sú vhodné potraviny s vyšším obsahom vlákniny a zvyškov, šupky a jadierka ovocia, šľachovité mäso, listová zelenina, staršia zelenina, strukoviny

Diéta 6 – nízkobielkovinová

Indikácie: Vhodná pre pacientov s chorobami obličiek, kedy je nutné čiastočne obmedziť príjem bielkovín a približne 0,75 g na 1 kg hmotnosti. Tiež pri akútnom postihnutí, kedy je chorý po hladovke, pomaly prechádza na normálnu stravu, alebo u pacientov s chronickým ochorením obličiek v začiatočnom štádiu zlyhávania.

Charakteristika: Táto diéta ma obmedzené bielkoviny približne na polovicu dennej dávky pri dodržaní dostatočného množstva esenciálnych aminokyselín. Strava sa pripravuje bez soli a jedlá si chorý prisoľuje podľa rady lekára, ktorú  má  v gramových balíčkoch.V povolenej dávke treba dodaťnajmä  živočíšne  bielkoviny  a  zemiaky. Mäso  sa  podáva  približne  v polovičných  dávkach,  obyčajne  raz denne. Nevyžaduje si však nijaké mimoriadne technologické postupy. Nevhodné jedlá kuchynská soľ a  jedlá,  ktoré  ju  obsahujú  (údeniny,  šunka,  údené a  solené  ryby, mäsové  konzervy,  slanina,  kyslé  uhorky,  sardelová  pasta,  horčica,  vnútornosti,  minerálky). Pečivo a chlieb podávame podľa možnosti tiež neslané (podľa rady lekára).

 

Diéta 7 – nízkocholesterová

Indikácie: Podáva sa pacientom s hyperlipoproteinémiou, pacientom s komplikáciami aterosklerózy, pacientom po infarkte, mozgovo cievnej príhode, po cievnych chorobách končatinových tepien alebo ako súčasť druhotnej prevencie.Má význam aj u zdravých osôb, u ktorých sa tieto choroby nápadnejšie vyskytujú v rodinnej anamnéze a u ktorých je súčasťou prevencie rizikových faktorov aterosklerózy (obezita, fajčenie, nedostatok pohybu a pod.)

Charakteristika: Výrazne znížený prívod cholesterolu v potrave. Prevaha nenasýtených mastných kyselín nad nasýtenými – saturovanými mastnými kyselinami pri celkove nezvýšenom množstve tuku v diéte. Poskytuje plnohodnotnú stravu vhodnú k dlhodobému podávaniu. Z technologických postupov odporúčame varenie, dusenie, opekanie nasucho, grilovanie i pečenie. Používajú sa predovšetkým niektoré rastlinné oleje s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín (najmä slnečnicový olej, prípadne sójový a kukuričný). Nevhodné sú všetky druhy tučného mäsa, údeniny, tučné mlieka, tučné syry, vaječný žĺtok, čokoláda,  vnútornosti – najmä mozoček, pečeň a obličky, alkoholické nápoje, cukor a cukrovinky.

Diéta 8 – redukčná

Indikácie: Vhodná pre chorých s nadmernou hmotnosťou, pre diabetikov, u ktorých si charakter ich ochorenia nevyžaduje diétne upravenú stravu, ale je nežiadúce zvýšenie ich hmotnosti.

Charakteristika: Je energeticky limitovanou diétou s vylúčením cukru, s obmedzením tuku. Jedlo podávame 5 – 6krát denne v menších porciách. Polievky nepodávamevôbec. Do jedálneho lístka je vhodné zaradiť ovocné a zeleninové dni. Potraviny varíme, dusíme, opekáme nasucho na teflónovej panvici a grilujeme. Zásadne používame rastlinné oleje. Na chlieb a pečivo sa natiera iba rastlinný tuk, ktorý sa používa aj na prípravu nátierok. Obmedzuje sa soľ, korenie sa používa v normálnom množstve. Pokrmy sa nezahusťujú zápražkami ani zátrepkami. Nevhodné sú tučné mäsá, údeniny, tučné syry, cukor, med, džemy, čokoláda a všetky výrobky obsahujúce cukor, cestoviny, alkoholické nápoje (aj pivo). Táto diéta je energeticky ohraničená, preto je vhodné potraviny vážiť. Určovanie množstva „od oka“ zapríčiňuje omyly o 500 až 1500 kJ (t.j. 100 až 400 kcal.) navyše za jeden deň.

Zásady redukčnej diéty:

  1. Pravidelne, aspoň 3 x do týždňa sledujte svoju hmotnosť.
  2. Všetky potraviny si odvážte.
  3. Jedzte 5 – 6 krát denne iba povolené množstvá a to o 7,00 hod., 10,00 hod., 12,30 hod., 16,00 hod., 18,00 hod. Po 18,00 hod. iba zeleninu alebo ovocie, prípadne vypite nesladený čaj.
  4. Jedzte dostatok ovocia a zeleniny.
  5. Dbajte na dostatočný príjem bielkovín (chudé mäso, nízkotučný tvaroh a syry, povolené množstvo vajec, nízkotučné mlieko).
  6. Pite iba nesladené nápoje (vodu, sódu, minerálky s nízkym obsahom soli, čaj).
  7. Slaďte iba umelými sladidlami.
  8. Nepite alkoholické nápoje, majú vysokú energetickú hodnotu a vyvolávajú pocit hladu.
  9. Nefajčite, alebo aspoň obmedzte fajčenie. Upozorňujeme, že pri prísnej redukčnej diéte musí strava obsahovať primerané množstvo základných živín a vitamínov.

Takýto režim možno dodržiavať 2 – 3 mesiace, v ďalšom období po konzultácii s lekárom. Diétu si prispôsobujte podľa ročných období a vhodne dopĺňajte sezónnou zeleninou a ovocím. Znovu  pripomíname, že každú prísnu redukčnú diétu a jej časový rozvrh treba prekonzultovať s ošetrujúcim lekárom a pravidelne sa nechať vyšetriť.

Diéta 9 – diabetická

Indikácia: Podáva sa pacientom každého veku.

Charakteristika: Pre diabetikov je základným liečebným prostriedkom. Je energeticky limitovanou diétou s vylúčením cukru, s obmedzením tuku. Jedlo podávame 6-krát denne. Chlieb, pečivo, všetky druhy príloh ako i súčasti stravy obsahujúcich sacharidy (niektoré druhy ovocia a zeleniny), musia byť presne dávkované. V strave platí zákaz cukru ako sladidla. Príjem tuku je znížený a prevažujú tuky rastlinné. Je to dlhodobá diéta. Nevhodné sú koncentrované cukry (cukor, med, džem, sladkosti a pod.), tučné mäso, údeniny, vo väčšom množstve vaječný žĺtok, alkoholické nápoje.

Diéta 10 – neslaná šetriaca

Indikácie: Choroby srdca, ciev v dekompenzácii, všetky ochorenia, u ktorých dochádza k zadržiavaniu vody v organizme, artériová hypertenzia.

Charakteristika: Pripravuje sa bez soli. Taktiež potraviny, ktoré obsahujú sodík, sa v tejto diéte obmedzujú.Uprednostňujú sa potraviny bohaté na draslík a z toho dôvodu je vhodné do jedálneho lístka zaradiť ovocno – zeleninové dni.Okrem uvedeného výberu potravín, ich úprava sa riadi zásadami prípravy diéty 2 (šetriacej). Sodík je súčasťou každej potravy, preto nemožno pripraviť stravu úplne bez neho. Je však možné vybrať potraviny chudobné na sodík a bohatšie na draslík (hlavne zeleninu, ovocie, zemiaky, neslané pečivo). Aby jedlo bolo dostatočne chutné aj bez soli, používajú sa rôzne aromatické druhy zeleniny, ktoré sa vo väčšom množstve pridávajú do neslaných polievok a mäsá.Nevhodná je kuchynská soľ v akejkoľvek podobe, údeniny, šunka, údené a solené ryby, rôzne konzervy, kyslé uhorky, horčica, kyslá kapusta, zelenina nakladaná v soli, polievkové korenie, sucháre, pečivo, vnútornosti, minerálne vody.

Diéta 11 – výživná

Indikácie: Pri všetkých chorobách, kedy je potrebné čo najrýchlejšie znovu nadobudnúť sily a zvýšiť svoju telesnú hmotnosť, pokiaľ nie je nutný predpis špeciálnej diéty. Najčastejšie je to rekonvalescencia po infekčných chorobách, po niektorých operáciách, pľúcnej tbc v období kompenzácie, zhubné nádory v období cytostatickej liečbyalebo pri liečbe ožarovaním.

Charakteristika: Je výživnou diétou so zvýšenou energetickou hodnotou, fyziologickým pomerom živín. Výber potravín nemá žiadne obmedzenie, taktiež ani kuchynská úprava. Strava sa pripravuje varením, dusením, pečením. Dôležitá je úprava stravy a spôsob podávania, aby sa aj takto podporovala chuť do jedla. Prednosť dávame mliečnym výrobkom, mäso každého druhu, múčniky, veľa zeleniny a ovocia. Podávajú sa výdatné raňajky, predkrmy pred obedom a sladké múčniky. Strava by nemala byť ťažko stráviteľná, príliš mastná, vyhýbať sa použitiu prepáleného tuku. Jedlá sa solia akorenia mierne. Pri úsilí o zvýšenie telesnej hmotnosti sa odporúča postupovať pomaly, postupne, pretože ide o zvýšenie objemu svalstva, na rozvoj ktorého je potrebná pohybová aktivita.

Diéta 12 – strava batoliat

Indikácie: Strava batoliat je určená deťom od 1 1/2 roka do 3 rokov, pokiaľ ich ochorenie nevyžaduje inú špeciálnu diétu.

Charakteristika:Zloženie stravy má byť pestré, biologicky hodnotné, jedlá ľahko stráviteľné a mäkké, nenáročné na hryzenie. Kuchynská príprava má byť jednoduchá, nekorenená a bez prepaľovaných tukov.

Diéta 13 – strava väčších detí

Indikácie: Podáva sa deťom od 4 – 15 rokov, pokiaľ ich ochorenie nevyžaduje inú špeciálnu diétu.

Charakteristika:Má obsahovať všetky druhy jedál obvyklých v racionálnej strave, strava má byť pestrá, nedráždivá, nie mechanicky upravovaná, pretože deti sa majú naučiť dobre ju pohrýzť, bohatá na bielkoviny, najmä mliečne a na vitamíny, predovšetkým zo zeleniny a ovocia Prednosť majú jednoduchšie jedlá, ľahko stráviteľné, do ktorých nepridávame ostré korenie, mastíme maslom, zriedkavejšie jedlým rastlinným olejom,

13-S – pre deti mladšieho školského veku

0

About the Author:

You must be logged in to post a comment.