Zápcha

Posted by:

Zápcha je sťažené vyprázdňovanie malého množstva suchej, tvrdej stolice alebo úplné zastavenie vyprázdňovania črevného obsahu na určitý čas.

Opakované potláčanie nutkania na stolicu môže mať za následok rozšírenie konečníka, prispôsobenie sa konečníka na nahromadené výkaly a prípadne aj stratu citlivosti na potrebu defekácie (vyprázdňovania). Napokon môže vzniknúť zápcha.

Čo robiť?

  •   Je potrebné zvýšiť príjem tekutín počas dňa.
  •  Ráno pred raňajkami vypiť pohár letnej vody alebo ovocnej šťavy, ktorá navodí vyprázdnenie stolice.
  •  Pravidelná fyzická aktivita- aj formou prechádzok a cvičenia s ohľadom na zdravotný stav. Plávanie a prechádzka pomáha stimulovať normálnu motilitu (pohyb) čriev (dôležité ak ste po chirurgickom zákroku).
  • Cviky na posilnenie brušného lisu-  ľahnite si na chrbát a napínajte brušné svaly tak, ako keby ste ich chceli vtiahnuť dovnútra. Napätie držte 10 sekúnd a svaly uvoľnite. Tento cvik opakujte 5-10 krát štyri razy denne podľa zdravotného stavu.
  • Toaletný tréning-  určiť pravidelný čas defekácie- vyprázdňovania. Najlepšie je 15-20 min po raňajkách bohatých na vlákninu. Ešte pred tým nalačno vypiť pohár letnej vody alebo ovocnej šťavy.

Pozor na účinky preháňadiel (laxatíva)- pôsobením dráždiaceho preháňadla sa predčasne vyprázdni hrubé črevo, a môže spôsobiť stratu NaCl, KCl a vody, čím vzniká v organizme hypokalémia (znížená koncentrácia kália v krvi). Tá má za následok zníženie črevnej peristaltiky (pohyb čriev). Postihnutý konštatuje zápchu, znova užije laxatívum a začarovaný kruh sa uzavrie.

Pozor !  keď spozorujete krv v stolici, máte zápchu trvajúcu tri týždne a dlhšie, ak je zápcha nezvyčajným príznakom, keď máte pri vyprázdňovaní bolesti, je potrebné vyhľadať ošetrujúceho lekára.

0

About the Author:

You must be logged in to post a comment.