A00.9

Posted by:

Obsah tejto strane sa pripravuje.

Cholera je nebezpečná hnačková infekčná choroba, ktorej pôvodcom je gramnegatívna baktéria Vibrio cholerae, najčastejšie biotypy Vibrio cholerae a Vibrio El Tor.
Vibrio cholerae produkuje enterotoxín choleragén, ktorý je príčinou vodnatých hnačiek – človek tak môže strácať až 25 litrov vody denne. Baktéria nepoškodzuje priamo črevnú stenu, ale svojim toxínom pôsobí na reguláciu chloridového kanála, známeho ako CFTR (z anglického „cystic fibrosis transmembrane conductance regulator“).
Zdrojom nákazy je výhradne človek – Človek sa infikuje alimentárnou cestou – pitnou vodou znečistenou výkalmi alebo kontaminovanými potravinami (najčastejšie nedostatočne tepelne upravenými rybami). Infekcia sa len zriedkavo prenáša priamo z človeka na človeka. Vibrio cholerae je schopné prežívať vo vode niekoľko rokov, v jedle až 6 týždňov. Doba prežitia rastie s klesajúcou teplotou.
Inkubačná doba je niekoľko hodín až dní.
Príznaky: kŕčovité bolesti brucha, vodnatá hnačka (až jeden liter za hodinu), horúčka, nevoľnosť a zvracanie, svalové kŕče , slabosť, zníženým turgorom kože a vpadnutím očných bulbov ako príznak dehydratácie . Dochádza k veľkým stratám draslíka, anúrii a cirkulačnému kolapsu, čo môže mať za následok smrť v priebehu niekoľkých málo hodín, hlavne u ľudí s oslabením organizmom a detí.
Dg. Cestovateľská anamnéza, dôkaz sa prítomnosti vibrií v stolici (mikroskopicky a kultivačne) alebo krvnými testami na prítomnosť protilátok.
Účinnú prevenciu predstavuje umývanie rúk, prevarenie vody alebo jej dezinfekcia, dodržiavanie základných hygienických pravidiel pri zaobchádzaní s potravinami.
Liečba : suplementácia vody a minerálov, pretože príčinou smrti býva práve ťažká a rýchla dehydratácia. Pri ľahších prípadoch dostatočným pitím – najlepší je soľno – glukózový roztok. Pri ťažších prípadoch s veľkými stratami tekutín je nutné intravenózne doplnenie, antibiotiká (tetracyklínové antibiotiká ).
Neliečená cholera je smrteľná asi v 50 % prípadov, v rozvinutých krajinách pri skorej diagnóze a dostupnosti lekárskej starostlivosti umiera okolo 0,75 % pacientov. Úmrtnosť pri epidémiach v chudobných krajinách sa v posledných 20 rokoch pohybuje medzi 3 – 15 %.
A00.0: Cholera zapríčinená Vibrio cholerae 01, biovar cholerae (klasická cholera)
A00.1: Cholera zapríčinená Vibrio cholerae 01, biovar El Tor (cholera eltor)
A00.9: Nešpecifikovaná cholera

0

About the Author:

You must be logged in to post a comment.