Tularémia je infekčné ochorenie hlodavcov a iných zvierat, ľahko prenosné na človeka. Pôvodcom je Francisella tularensis, ktorá je veľmi odolná na vonkajšie vplyvy.
Rezervoárom ochorenia v prírode sú drobné hlodavce, zajac poľný, králik, ondatra a nakaziť sa môžu všetky zvieratá a vtáci v prirodzenom ohnisku vrátane domácich zvierat. Málo vnímavé a prakticky necitlivé na tularemickú infekciu z voľne žijúcich zvierat je lasica obyčajná, hranostaj obyčajný a líška obyčajná. Z domácich zvierat sú málo vnímavé pes, mačka, ošípaná, hovädzí dobytok a koza.
Ochorenie začína náhle triaškou, predtým vzostupom teploty na 38 – 39 °C, pacient je schvátený, sťažuje si na bolesť v chrbte, končatinách, zvracia. Teplota trvá 2 – 3 týždne, po jej poklese môže ochorenie končiť, alebo dochádza k návratu klinických príznakov. V mnohých neliečených prípadoch prejde do chronického štádia.
Klinický obraz: podľa vstupnej brány môže vzniknúť päť foriem ochorenia. Najčastejšia je forma Ulceroglandulárna (kožnožľazová) forma, kedy je vstupnou bránou poranenie na koži. Tvorí až 60 % prípadov. V mieste poranenia sa vytvorí vriedok sprevádzaný horúčkami. Typickým znakom je zdurenie lymfatických uzlín. Tieto sú bolestivé, pri neskoršom zahájení liečby zhnisajú a môžu sa prevaliť navonok. Forma Oroglandulárna (ústnožľazová) forma vzniká po preniknutí pôvodcu do ústnej dutiny (ochutnávaním surových pokrmov – zajačia paštéta). Podčeľustné uzliny sa zduria, na mandliach sa objaví vred, ktorý sa následne rozpadne a vzniká rozpad tkaniva. Pri Okuloglandulárna (očnožľazová) forme infekcia prenikne očnou spojovkou. Na spojovkách sa vytvoria povrchové vriedky hojace sa bez jazvičiek.Tyfoidná, gastroenterická (brušná) forma vzniká pri nákaze tráviacou cestou pri požití surového mlieka alebo kontaminovanej vody. Charakterizovaná je horúčnatým hnačkovitým ochorením. Epidémie z vody boli zaznamenané na východnom Slovensku v roku 1967 a 1971. Klinicky sa podobá brušnému týfusu a len laboratórne je možné ju od neho odlíšiť. Pľúcna forma vzniká vdýchnutím kontaminovaného prachu. Vytvára sa obraz jedno alebo obojstranného zápalu pľúc.
Diagnóza:klinický obraz a sérologické vyšetrenie dôkazom viditeľného vzostupu aglutinačných protilátok, ktoré sa objavujú na konci druhého týždňa ochorenia a ktorých hladiny kulminujú medzi štvrtým a šiestym týždňom.
Terapia: aminoglykozidové antibiotiká v kombinácii s tetracyklínmi.
ShareOKT
About the Author: